usługi

Kierowcy z Ukrainy

Jazda po ukraińskich drogach nie jest łatwa i przyjemna. Ukraina nie jest w Unii Europejskiej, więc nie otrzymuje dofinansowania na remonty jezdni. Efektem są liczne dziury i nierówności, jakie w znaczny sposób utrudniają komfortowe podróżowanie.

Mieszkańcy Ukrainy są już do takiego stanu rzeczy przyzwyczajeni i dają sobie świetnie radę na tego rodzaju swoistym torze przeszkód. Dzięki temu można śmiało powiedzieć, że są świetnymi kierowcami, dla których żadne warunki na drodze nie są zaskoczeniem.

Doceniają to coraz częściej polscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają Ukraińców właśnie na stanowisku kierowców. Okazuje się, że liczba pracowników tego rodzaju tylko w ostatnim roku wzrosła aż dwukrotnie.

Niezbędne formalności

Aby obywatel Ukrainy mógł pracować w Polsce jako kierowca, niezbędne staje się zdobycie określonych dokumentów. To nie tylko ważne prawo jazdy, ale też tzw. świadectwo kierowcy. Jest ono konieczne dla wszystkich, którzy są obywatelami kraju spoza Unii Europejskiej.

O tym, jak popularne stało się zatrudnianie Ukraińców na stanowisku kierowców, może świadczyć fakt, iż tylko w pierwszym półroczu 2016 roku wydano takich świadectw blisko 15 000. Można spodziewać się więc, że właśnie tylu obywateli Ukrainy znalazło w Polsce zatrudnienie w branży transportowej czy logistycznej.

Zatrudnienie ukraińskiego kierowcy

Zatrudnienie Ukraińca jest dla polskiego pracodawcy bardzo korzystne. Po pierwsze, wykazują oni dokładnie takie same umiejętności i kwalifikacje do wykonywania danego zawodu jak Polacy. Po drugie, zgodnie z programem pomocowym polskiego rządu dla Ukrainy, każdy przedsiębiorca, który zatrudni legalnie obywatela Ukrainy, otrzymuje miesięcznie 800 złotych, które może przeznaczyć na część jego wynagrodzenia. Co więcej, nie musi opłacać za niego składek ZUS. Warto jeszcze podkreślić, że sama pensja oferowana Ukraińcom jest nieco niższa aniżeli Polakom. Oszczędności generowane są więc na każdym kroku, przy zachowaniu tych samych standardów pracy.

Zawodowi kierowcy z Ukrainy bardzo często zgłaszają się do polskich agencji pośrednictwa pracy. Tam tworzony jest jego profil i sprawdzane wszystkie dokumenty. Pracodawca, który chce zatrudnić obywatela Ukrainy ma więc pewność, że to jest dobry pracownik tymczasowy. Poza tym, zgłaszając zapotrzebowanie na określonych pracowników, otrzymuje kandydatury tylko tych, którzy posiadają kwalifikacje niezbędne na dane stanowisko. Sama agencja nadzoruje również pracę Ukraińców. Nierzadko pomaga w załatwieniu mieszkania czy transportu do miejsca pracy. Zadaniem pracodawcy jest więc jedynie zorganizowanie odpowiedniego szkolenia, które przygotuje pracownika do wykonywania właściwych obowiązków zawodowych.

Atuty pracy jako kierowca

Ukraińcy bardzo doceniają możliwość pracy na stanowisku kierowcy. To zatrudnienie, które nie wymaga nawet znajomości języka polskiego w stopniu zaawansowanym. Kierowca bardzo często sam może określać odpowiadające mu godziny czy dni pracy. Zadowalające są też zarobki. Wylicza się, że kierowca zatrudniony w Polsce zarabia średnio 3 000 złotych – to nawet 4 razy więcej niż na Ukrainie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *