ciekawostki

Dlaczego kremacja staje się coraz popularniejsza?

Chociaż kremacja zwłok, czyli ciałopalenie znane jest od wieków, to dzisiaj zyskuje ogromną popularność, głównie ze względów praktycznych. Okazuje się, że obecnie na terenie Polski tak samo często pochówek dotyczy urny z prochami, jak i w tradycyjnej formie trumny z ciałem.

Kremacja w Polsce

Zgodę na kremację bardzo często ogłasza się już za życia. Jest to sposób pochówku o wiele bardziej higieniczny, kosztowo praktycznie nie różni się od tej standardowej formy. W Polsce coraz częściej na cmentarzach tworzone są nawet specjalne miejsca na urny, te zajmują o wiele mniej miejsca niż groby z trumnami.

Ważne są także względy pożegnania ze zmarłym. Uznaje się, że pogrzeb z urną jest o wiele łagodniejszy i nie wiąże się z tak dużą traumą, jak ten, podczas którego żegna się bliskiego ułożonego w trumnie.

Kiedy kremacja jest zalecana?

Kremacja zalecana jest także w przypadku ciał, które pozostają już w znacznym stanie rozkładu albo kiedy w wyniku zgonu w różnych okolicznościach ciało nie wygląda zbyt dobrze. Mówią o tym osoby, dla których sprzątanie po zmarłych jest zawodowym obowiązkiem. To one potwierdzają, że nie zawsze ciało nieboszczyka wygląda na tyle dobrze, by w trumnie mogło dojść do ostatniego pożegnania z bliskimi.

Prognozy jednoznacznie wskazują, że kremacja w kolejnych latach będzie cieszyć się jeszcze większą popularnością, tym bardziej że kościół bez żadnych ograniczeń dopuszcza właśnie taką formę ciała do pochówku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *